Наша історія
Наша сила — це наша зброя. С.Жадан |
З липня 2024 року харківський Кадетський корпус отримав нове ім'я — Державний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою «Слобожанський». Давайте поглянемо на нашу історію.
Чому ми мали таку назву — Кадетський корпус?
Кадетами (від фр. «молодший, неповнолітній») називали у Франції дворянський дітей, які змалку вступали на військову службу, до набуття ними першого офіцерського чину. Згодом це слово використовувалося для позначення вихованців спеціальних військових навчальних закладів – корпусів, що діяли від середини ХVІІ ст. для дітей військових.
На землях Наддніпрянської України кадетські корпуси створюють після війни з Наполеоном, у 30-х роках ХІХ ст.; напередодні Першої світової війни вони діяли в Полтаві, Києві, Одесі, Севастополі і Сумах. Попри жорстку русифікаторську політику уряду, серед викладачів корпусів було чимало учасників українського громадівського руху, які виховали покоління майбутніх офіцерів УНР: у лавах українських армій 1917-1921 років налічувалося щонайменше 238 генералів, які закінчили кадетські корпуси.
Коли було засновано Кадетський корпус у Харкові?
Харкову довго не щастило з відкриттям власного навчального закладу початкової військової підготовки. Лише 2000 р. рішенням Міністра оборони України при Харківському військовому університеті утворили ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою, що працював до листопада 2013 р. Державна гімназія-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» створена на базі цього ліцею, хоча і не була його правонаступницею.
Днем заснування Кадетського корпусу, а нині ліцею «Слобожанський», вважається 5 листопада 2013 року. Незмінним начальником корпусу є генерал-майор Олексій Порфирович Середа.
У зв'язку з тим, що кадетськими корпусами називають російські середні навчальні заклади військового спрямування, зокрема й на тимчасово окупованих територіях України, в умовах російсько-української війни було ухвалене логічне рішення про зміну назви — ліцей «Слобожанський».
Як зростав ліцей?
2014 року набір відбувався лише до 9-10 класів.
2016 року до нашої родини приєдналися семи- і восьмикласники.
2019 року ми вперше зарахували на навчання дівчат у 9-10 класи, а 2021 року відбувся перший випуск дівочої роти.
За якою програмою навчаються ліцеїсти і ліцеїстки?
Навчання відбувається за загальноосвітньою програмою, але збільшені фізичні навантаження і поглиблено вивчення предмету «Захист України». Так, учні й учениці додатково опановують основи цивільного захисту, тактику, вогневу та інженерну підготовку й основи зв’язку. Підготовка ліцеїстів схожа з підготовкою офіцерів запасу, вони можуть виконувати функції командира відділення. Теорія закріплюється двотижневими практичними заняттями по завершенню 10 класу.
Учні й учениці залучаються до робіт із самообслуговування та іншої суспільно корисної праці з урахуванням віку і фізичних можливостей.
До 2022 року близько 70% випускників і випускниць нашого закладу ставали курсантами вищих навчальних закладів сектору безпеки та оборони України. Проте рішення щодо профілю вищої освіти випускники і випускниці ухвалюють самостійно, статут нашого закладу не зобов'язує до обрання військової чи правоохоронної професії.
Як працює ліцей в умовах війни?
До повномасштабного вторгнення рф в Україну ми розташовувалися на базі Військового інституту танкових військ НТУ «ХПІ» на вул. Полтавський шлях, 192. Проте 1 березня 2022 року внаслідок ракетно-бомбового удару російської авіації були зруйновані казарми, гуртожиток, їдальня та навчальний корпус. Це унеможливило роботу за старою адресою, тому наразі знищену матеріально-технічну базу ми відновлюємо в новому приміщенні на вулиці генерала Момота — символічно, що генерал Ігор Момот загинув на початку російсько-української війни у 2014 році.
Ким пишається ліцей «Слобожанський»?
Кожен учень, кожен випускник, який з честю несе це звання, є нашою гордістю, де б він не був.
2021 року наш випускник, курсант Харківського національного університету повітряних сил ім І. Кожедуба Антон Лузгарь отримав міжнародну премію від британського коледжу Королівських повітряних сил «Кранвел» (RAF College Cranwell).
Вчорашні кадети, а нинішні офіцери отримують державні нагороди в російсько-українській війні. Воюють вчителі, вихователі, офіцерський склад ліцею.
На жаль, нас не оминули втрати: всіх, хто повернувся на щиті, пам'ятаємо, яким би довгим не був їхній список. Це ті самі герої, яким ми промовляємо: «Слава!»